wtorek, 8 listopada 2016

Susan Hill - Kobieta w czerniAutor: Susan Hill
Tytuł: Kobieta w czerni
Liczba stron: 254
Kategoria: literatura współczesna, groza
Data wydania: 14.02.2012 r.


Świat spowity gęstą mgłą. Święta Bożego Narodzenia, deszczowa Anglia, zaprzęgi konne i stare, skrzypiące domy. Susan Hill przedstawia klasykę literatury grozy i buduje napięcie barwnymi epitetami, które czytelnikowi przybliżają całą opisaną tragedię.

„Kobieta w czerni” to melancholijna i trudna opowieść o stracie, o relacjach matki i dziecka oraz tragedii, jaką zostaje dotknięta tytułowa postać. Głównym bohaterem książki jest młody Arthur Kipp, pracownik kancelarii, który zostaje wysłany poza miasteczko do domu zmarłej wdowy. Podczas swojego pobytu w tym miejscu poznaje historię zarówno wdowy, jak i jej rodziny, a wszystkiego dowiaduje się ze znalezionych akt. Jednak to nie akta przerażają go do maksimum, ale niewyjaśnione zjawiska nawiedzające dom, moczary i małe odległe miasteczko.

Młody chłopak, starając się znaleźć racjonalne wytłumaczenie walczy ze swoim wewnętrznym lękiem, ale szybko zdaje sobie jednak sprawę, iż pojawiająca się kreatura ma powód, aby nawiedzać. Tajemnica nawiedzeń zostaje rozwiązana przez Artura i chociaż dla samej tytułowej „kobiety w czerni” kończy się szczęśliwie, tak zakończenie nie daje zasnąć.

Autorka sięgnęła po barwny, rozwlekły zasób słów. Opisy są długie, czasem zbyt wykańczające. Całość spowita jest tajemnicą i stopniowym budowaniem grozy, aż po ostatnie strony. Gwarantowane ciarki i przerażenie upewniły mnie, że warto raz jeszcze sięgnąć kiedyś po tę opowieść. 


Ocena 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz